Nasze akcje na targach dla dzieci

Nasze akcje na targach dla dzieci
W ramach akcji organizujemy w tym roku również konkursy dla rodziców, w których można wygrać prozdrowotne produkty dla dzieci (pościel, zabawki, akcesoria, środki czystości, kosmetyki, poradniki dla rodziców…).

Kontynuujemy współpracę z niemal 40 portalami parentingowymi, 4 radiostacjami i prasą o zdrowiu.

Pierwsze spotkanie z rodzicami w 2012 odbyło się 17 i 18.03 w MTK w KATOWICACH na Targach Mama, Tata i Ja.
Na naszym kolorowym stoisku przeprowadzaliśmy jak zawsze badania spirometryczne, doradzaliśmy rodzicom i losowaliśmy atrakcyjne nagrody – kosmetyki Pat&Rub, poradniki Galaktyki, środki piorące Jelp oraz poduszki hipoalergiczne.

Tak było w Krakowie

Tak było w Katowicach

Jak było w 2011?

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas na Targach Przedszkolaka, opowiedzieli o problemach z astmą alergiczną i alergiami skórnymi u swoich dzieci, skorzystali z badań spirometrycznych, które przeprowadzaliśmy dzięki życzliwości Polmedu, który udostępnił nam sprzęt (wagi i spirometry).

Tak było na naszym stoisku w Gdańsku 12-13.11.2011 –

tak w Warszawie 19-20.11.2011 –

a tak we Wrocławiu 3-4.12.2011 –

PODSUMOWANIE AKCJI – 2011

6.12.2011 dobiegła końca pierwsza edycja akcji parentingowej pod patronatem prasowym M jak mama. Nowa edycja rusza już od 4 marca i będzie trwać do 8.12.2012.

Od października do 4.12 udało się spotykać z ponad 600 rodzicami i porozmawiać o problemach ze schorzeniami alergicznymi. W tym czasie w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu w ramach akcji przebadaliśmy ponad 600 dzieci, w tym spirometrycznie – 360 w wieku 5-7 lat, z których ponad 44 proc. miała wydolność znacznie niższą niż norma dla ich wzrostu i wagi.

WNIOSKI Z BADAŃ

Wiele z badanych dzieci zmaga się z nadwagą , która dodatkowo zniechęca je do podejmowania aktywności fizycznej poza obowiązkowymi zajęciami na etapie wczesnoszkolnym (znaczną nadwagę miało ok. 29%, zaś niedowagę 8%). Średnio co 60 było bardzo aktywne fizycznie – co najmniej 5 razy w tygodniu (basen, klub małego biegacza, SKS itp.) – to bardzo niepokojące statystyki. A właśnie aktywność, szczególnie pływanie, najbardziej rozwija płuca i usprawnia pracę układu oddechowego. By rozpoznać jego problemy i ocenić jego stan – bez względu na wiek (od 5 roku życia) – trzeba wykonać badanie czynnościowe układu oddechowego, czyli spirometrię.

Rodzice mają niską świadomość, jak uczyć dzieci prawidłowego oddychania, czym jest wydolność płuc i o czym świadczy jej poziom, a także jak dbać o prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego u dziecka czy o konieczności wykonywania co najmniej raz w roku badań spirometrycznych w przypadku zdiagnozowania problemów z astmą.

Wielu rodziców skarży się na problemy z alergiami skórnymi i pokarmowymi u swoich pociech, szczególnie na skazę białkową u niemowląt, wymuszającą na mamach restrykcyjną dietę i utrudniającą dziecku normalne funkcjonowanie, spokojny sen. To utwierdza nas w przekonaniu, że problem alergii u polskich dzieci jest tematem całorocznym, wymagającym znacznie szerszych działań niż tylko wiosenne akcje w ramach kwietniowego Tygodnia Alergii czy majowego Dnia Astmy, a działania w zakresie profilaktyki, zapobiegania schorzeniom alergicznym i przekonywania rodziców do systematycznych badań warto rozszerzać i popularyzować przy każdej okazji.

Wszystkie mamy zachęcamy – już od okresu ciąży – do suplementacji witaminą D, do działań zapobiegających astmie (głównie przez dobór diety wykluczającej alergeny, zwalczanie roztoczy, unikanie silnych detergentów, wyposażanie domu i przeprowadzanie remontów w sposób przyjazny dla dzieci z problemami wziewnymi, zwiększenie aktywności fizycznej).
Według badań epidemiologicznych ISAAC (International Study of Asthma and Allergies in Childhood) na astmę choruje nawet co 3-cie dziecko do 14 roku życia. Szacuje się, że w Polsce ok 70% dzieci chorujących na astmę nie uczestniczy w zajęciach w-f, ani nie podejmuje żadnych innych dodatkowych aktywności. Dzieci z astmą miewają nierzadko w szkole problemy poznawcze, kłopoty z nauką (np. czytania), ale i niską samoocenę. Z nadreaktywnością i powysiłkowym skurczem oskrzeli nierzadko trzeba zmagać się przez cale życie, lecz rodzice i ich szkolni wychowawcy nie mają wystarczającej wiedzy, jak je leczyć, jakie leki stosować i czemu leczenia nie można przerwać przy poprawie stanu zdrowia.